Już po raz siedemnasty mieliśmy okazję obserwować zmagania uczniów szkół gimnazjalnych miasta Gniezna w Konkursie Marynistycznym Wiedzy o ORP „GNIEZNO”. Organizatorem konkursu było Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie. Jak co roku swoim patronatem zmagania te objął Prezydent Miasta Gniezna. Nagrodę w konkursie stanowił nie tylko Puchar Prezydenta, ale również pobyt na okręcie i możliwość walki o „Złotą kotwicę”.

Pomysłodawcami zmagań byli przed laty: Pani Halina Ostrzycka, Matka Chrzestna okrętu, oraz pierwszy dowódca ORP „GNIEZNO”, kapitan mar. Krzysztof Zdonek. Postanowiono w ten sposób rozwijać współpracę między miastem Gnieznem i załogą okrętu  oraz promować tematykę morską wśród młodzieży gnieźnieńskiej.

Konkurs nie odbyłby się oczywiście bez bohaterów tego dnia – marynarzy na co dzień służących na okręcie. Byli to: ppor. mar. Bartłomiej Pawlak, bosm. Rafał Nowak oraz st. mat Adam Tuński. Goście doskonale przeprowadzili konkurs. Z dumą też reprezentowali kapitana ORP „GNIEZNO” oraz swoich kolegów – marynarzy, opowiadając, jakie wyzwania stawia przed nimi praca na okręcie.Wśród gości obecnych na konkursie znaleźli się również: Prezydent Miasta Gniezna, pan Tomasz Budasz, Matka Chrzestna Okrętu, pani Halina Ostrzycka, Przewodniczący Rady Miasta Gniezna, pan Michał Powałowski, Dyrektor Wydziału Oświaty w Gnieźnie, pan Marian Pokładecki oraz wieloletni opiekunowie konkursu: pani Maria Maćkowiak i pan Ryszard Biniecki.

Do rywalizacji w konkursie zgłosiły się 4 drużyny z gnieźnieńskich gimnazjów publicznych.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 25 pytań z zakresu budowy okrętu, ceremoniału morskiego, historii marynarki, prawidłowo zawiązać pięć węzłów, a także rozwiązać zadanie nawigacyjne, które okazało się nieco łatwiejsze niż te w latach ubiegłych.

Po zaciętych zmaganiach zwyciężyła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie w składzie:  Inga Kaniasty, Wiktoria Szarzyńska, Kamil Szarzyński. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 4, które reprezentowali: Błażej Adamski, Wojciech Bednarz, Szymon Wiśniewski. Na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie z Gimnazjum nr 2: Maja Kurczoba, Patryk Jabłoński, Kacper Kozłowski, a na czwartym z Gimnazjum nr 3: Dominik Andrzejczak, Bartosz Górny, Piotr Śliperski.

Tegoroczny Konkurs Marynistyczny Wiedzy o ORP „GNIEZNO” to nie tylko zmagania konkursowe. Nie bez znaczenia pozostawał bowiem fakt, iż tego dnia swój Jubileusz osiemdziesiątych urodzin obchodziła Matka Chrzestna Okrętu, pani Halina Ostrzycka. Nie obyło się więc bez życzeń, kwiatów, podziękowań oraz wyrazów uznania za zaangażowanie i wieloletnią pracę na rzecz krzewienia ceremoniału i tradycji morskich oraz promowania wśród młodzieży tematyki morskiej. Ważnym elementem XVII edycji konkursu było również uhonorowanie przez pana Prezydenta, Tomasza Budasza, medalem koronacyjnym pana Ryszarda Binieckiego, który od wielu lat angażuje się w przygotowanie zmagań konkursowych.