Nasz adres

NIP 784-20-38-739
REGON 639618099

Historia i teraźniejszość

Gimnazjum nr 4 powstało 1 września 1999 roku, w wyniku reformy oświaty i zmiany sieci szkół w naszym mieście. Do końca roku szkolnego 2001/2002 w tym samym budynku funkcjonowała jeszcze wygasająca Szkoła Podstawowa nr 10 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów. W czerwcu 2002 roku "Dziesiątka" pożegnała swoich ostatnich uczniów, a Gimnazjum nr 4 opuścili pierwsi absolwenci. W roku szkolnym 2003/04 zapadła decyzja o nadaniu szkole imienia Polskich Noblistów. Główne uroczystości związane z nadaniem imienia odbyły się 10 grudnia 2004 roku.
Obecnie w naszym gimnazjum uczy się około 300 uczniów, w 11 oddziałach (klasach), w czterech klasach pierwszych, czterech drugich i trzech trzecich. Jako jedyne gimnazjum w Gnieźnie mamy klasy integracyjne, w których obok uczniów zdrowych uczy się młodzież niepełnosprawna.

Baza gimnazjum

Nasze gimnazjum to kompleks czterech budynków położonych na krańcu osiedla Orła Białego. Największy to budynek dwupiętrowy. W jego piwnicach młodzież naszej szkoły grywa w ping-ponga, są tam również szatnie dla uczniów oraz pomieszczenia gospodarcze. Na parterze tego budynku zlokalizowano sale lekcyjne 105, 106, 107 i 110 oraz gabinet głównej księgowej i pedagoga szkolnego. Na pierwszym piętrze mieszczą się gabinet wicedyrektora szkoły, pokój nauczycielski oraz sale 208, 209, 210 i pracownia komputerowa (211). Pomieszczenia na trzecim piętrze mają charakter wyłącznie dydaktyczny. Są to sale lekcyjne 308, 310, 311, 312 i 313.

W nieco niższym, także dwupiętrowym budynku zlokalizowano sale lekcyjne (301, 103) i pracownie: fizyczną (204), chemiczną (304), geograficzną (302), biologiczną (203), plastyczną (102) i muzyczną (201). Trzeci pod względem wielkości budynek zajmują pomieszczenia stołówki szkolnej, świetlicy, biblioteki, klubu europejskiego oraz pracowni komputerowej (214). W budynku tym ponadto znajduje się gabinet dyrektora szkoły i przyległy do niego sekretariat, a także sklepik szkolny. Czwarty budynek to sala gimnastyczna (wymiary 12m x 24m) wraz z szatniami, łazienkami i pokojem nauczycieli wychowania fizycznego. Wszystkie 4 części dla wygody połączono niskim budynkiem zwanym łącznikiem.

Od 1 lutego 20013 roku w budynku gimnazjum funkcjonuje Biblioteka Publiczna.
Działka, na której znajdują się budynki gimnazjum ma powierzchnię 2488 metrów kwadratowych. Powierzchnia użytkowa gimnazjum wynosi 5981 metrów kwadratowych, a kubatura 26622 metrów sześciennych. Szkoła dysponuje 22 salami lekcyjnymi.

Obwód szkoły

Do obwodu szkolnego Gimnazjum nr 4 należą następujące ulice: Biskupińska, Ciasna, Kresowa, Lednicka, Gdańska, Orcholska, Osiedle Jagiellońskie, Osiedle Kazimierza Wielkiego, Osiedle Orła Białego, Osiedle Władysława Łokietka, Osiedle Piastowskie, Pałucka, Pomowska, Północna, Spichrzowa, Wełnicka, Winiary, Wodna, Zamiejska, Zgodna, Żnińska.

Wyposażenie szkoły

Łączna kubatura budynku szkoły wynosi 26500 metrów sześciennych.
Do dyspozycji uczniów mamy:

• 19 sal lekcyjnych w tym pracownie: geograficzną, fizyczną, chemiczną, biologiczną
  • dwie pracownie komputerowe wyposażone w stałe łącze internetowe
  • nowoczesną salę do nauki języków obcych
  • bibliotekę z czytelnią i 8 komputerami dla uczniów - mnóstwo najnowszych książek, czasopism i stały dostęp do Internetu
  • boisko ze sztuczną trawą (oświetlenie + trybuny)
  • salę gimnastyczną - z bogatym zapleczem sprzętu sportowego
  • świetlicę szkolną - gdzie odbywają się uroczystości szkolne
  • salę z tablicą interaktywną
  • stołówkę z zapleczem kuchennym - w której każdy uczeń może zjeść smaczny i niedrogi obiad
  • sklepik szkolny
  • gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedmedycznej
  • boisko asfaltowe
  • tereny zielone

Dodatkowo w budynku szkoły mieszczą się gabinety: dyrekcji (2), pedagoga, księgowej  i intendentki.