„Już nie musisz o nic pytać,
Jeśli polubiłeś czytać!"

”Kto przeczyta książek wiele, będzie moim przyjacielem.”

”Czytać.. lub nie czytać...
oto jest pytanie!
Gdy przeczytasz książkę - to odpowiesz na nie.”

"Ciekawe książki poznać chcesz, do biblioteki szkolnej wejdź!"

"Chcesz poznać bajeczny świat, do biblioteki naszej człap!"


Można by wymyślać wiele haseł reklamujących naszą szkolną bibliotekę. Znajdziecie tu mnóstwo książek wielu znanych autorów jak chociażby Stephenie Meyer autorkę sagi Zmierzch, J. K. Rowling, która napisała książki o Harrym Potterze, Ewy Nowak-Drugi, Krzywe 10,  Christophera Paolini  księgi o Eragonie i wiele innych książek skierowanych do was moi drodzy czytelnicy.

Dlaczego warto czytać:
Otóż dlatego, że książka jest jak przyjaciel, zawsze znajdzie się wśród zdań i literek coś, co odzwierciedli Twój nastrój, coś co Cię rozśmieszy lub pocieszy  i  wciągnie w swój nieograniczony świat.
Jest to przyjaciel, który zawsze może być z Wami np.: w autobusie czy tramwaju i może Wam naprawdę umilić chwile nudy.

Czytanie: sprawia przyjemność, jest formą odpoczynku, „poszerza horyzonty”. Pozwala wyjść ze swego egoizmu, nie żyć tylko w swoim małym światku, otwiera oczy na bogactwo i dobro, które jest w człowieku, na świat, historię, pomaga zrozumieć człowieka, uczy wrażliwości, poszerza wiedzę. Dobra książka pomaga piękniej żyć! Pobudza myślenie i wyobraźnię!!!!

W naszej szkole znajduje się nowoczesna biblioteka oraz czytelnia, które stanowią integralną całość. Wyposażona jest w 10 stanowisk pracy oraz 8 stanowisk komputerowych i wielofunkcyjne urządzenia sieciowe. Zakup tych urządzeń współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Biblioteka posiada księgozbiór składający się z 13 756 woluminów. Prenumeruje czasopisma dla nauczycieli i dla uczniów między innymi: czasopismo Victor, Zdrowie czy Wychowanie fizyczne.

Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez uczniów podczas przerw, między lekcjami i po zajęciach. Tutaj uczniowie odrabiają lekcje, spotykają się na zebraniach Samorządu Uczniowskiego i odbywają się zajęcia Kola Miłośników Regionu.

Biblioteka w naszej szkole to miejsce przyjazne uczniom, bibliotekarka jest przyjaciółką, powiernikiem i życzliwym doradcą.


Biblioteka czynna:
od poniedziałku do środy
w godz. od 8.00 – 15.00
w czwartki
od 8.00 –14.00
piątki
od 8.00 –12.00

Serdecznie zapraszam

 

RECENZJE

Gwiazd naszych wina

Szesnastoletnia Hazel choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat.  Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, jest bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna podróż, nieoczekiwana i wytęskniona. To książka o poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.

 

 

 

 

Zostań, jeśli kochasz

Kiedy masz kochającą rodzinę, oddaną przyjaciółkę, cudownego chłopaka i pasję, dla której zarywasz każdą noc, życie wydaje ci się czymś niezwykle pięknym, a każdy dzień jest przepełniony radością. Do czasu, kiedy niewinna przejażdżka zamienia się w wypadek samochodowy, o którym przez najbliższe dni trąbią wszystkie stacje radiowe, a ty lądujesz w szpitalu.
Sam

A to nie wszystko: bo jeżeli w białej, zdecydowanie zbyt białej sali szpitalnej towarzyszą ci jedynie wspomnienia, w darmowym pakiecie z zapłakaną przyjaciółką i twoim zrozpaczonym chłopakiem, jesteś zmuszona podjąć najważniejszą decyzję: czy zostać i żyć dalej, a może zamknąć oczy i nie otwierać ich nigdy więcej?

W takim właśnie zawieszeniu jest Mia, główna bohaterka znanej i cenionej powieści autorstwa Gayle Forman, „Zostań, jeśli kochasz”. 

 

 

 

 

Dzika Jabłoń

Wiktoria Sadowska z utęsknieniem czekała na sylwestra, bo właśnie wtedy miała świętować trzecią rocznicę związku ze swoim chłopakiem Kacprem. Niestety jej plany nie zostały zrealizowane, bo jej chłopak niespodziewanie zniknął. Nie odbiera telefonu, usunął konto na Facebooku, a jego dom świeci pustkami. Dziewczyna jest zaniepokojona i robi wszystko by dowiedzieć się, co mogło być przyczyną zniknięcia Kacpra. Nie spodziewa się jednak, że ten rok przyniesie jej wiele zmian, a prawda którą odkryje, może okazać się zbyt przykra i trudna by ją udźwignąć.

Tymczasem jej starsza siostra Marta, przechodzi trudny okres ze swoim chłopakiem. Rutyna która wkrada się w ich życie, całkowicie burzy wyobrażenia Marty na temat szczęśliwego i kochającego się związku. Brakuje jej czułości i uwagi ze strony Marcina, a ten wcale nie widzi problemu. Dwudziestosześciolatka ma wątpliwości odnośnie ich wspólnej przyszłości, ale sama nie wie, co zrobić by polepszyć ich relacje.

„Dzika jabłoń” to wielowątkowa powieść, która od razu wrzuca nas w wir wydarzeń. Wszystko zaczyna się od zniknięcia Kacpra, chłopaka Wiktorii. Dziewczyna zaczyna poszukiwania, nie zdając sobie sprawy jak wiele bólu będzie musiała doświadczyć. Lawina rusza i nic, ani nikt, nie jest w stanie jej powstrzymać. Wiktoria będzie musiała sama uporać się ze swoimi problemami, a wyjazd w nieznane, w obecnej sytuacji, zdaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem. Od tego momentu, wszystko tak naprawdę się zaczyna. Historia nabiera rozpędu, a na światło dzienne, zaczynają wychodzić nowe fakty.

 

 

Szukając Alaski

Głównym bohaterem i zarazem narratorem „Szukając Alaski” jest Miles Halter, szesnastolatek pozbawiony przyjaciół, którego największą pasją  jest zapamiętywanie ostatnich słów znanych ludzi.  Miles ma w życiu cel – odnaleźć Wielkie Być Może, czyli najprawdziwsze i najintensywniejsze doświadczenie rzeczywistości. Postanawia je znaleźć w Culver Creek, szkole z internatem, słynącej z dość rygorystycznych zasad. Tam poznaje Alaskę Young, intrygującą i piękną dziewczynę, o magnetycznej osobowości, dziewczynę, która odmieni jego życie. Wraz z nią i resztą jej paczki –Pułkownikiem, Takumim i Larą, Miles pozna uroki młodości, których do tej pory nie zaznał. A przede wszystkim pozna jak smakuje przyjaźń. Pomiędzy dowcipne dialogi, inteligentne poczucie humoru, zgrabną, pierwszoosobową narrację i galerię oryginalnych postaci, autor wplata głęboki przekaz, który z jego książek czyni coś w rodzaju kompasu dla młodych czytelników. Magia „Szukając Alaski” jak i innych jego książek tkwi w poruszaniu tematów ważnych dla każdego nastolatka – przy czym nie chodzi tu o sprawy fizyczne, lecz duchowe.